YAZILIM & OTOMASYON

ENERJİ KOMPANZASYON TAKİP SİSTEMİ  

ENERJİ / KOMPANZASYON TAKİP SİSTEMİ
  12 yıldır Elektrik sektörüne enerji izleme konusunda proje bazlı birçok yazılım ve donanım geliştirdik. Saha koşullarında karşılaşılabilecek nerdeyse bütün sorunlarla karşılaştık ve etkili çözümler ürettik. Kullanıcıların farklı taleplerini karşıladık . Tecrübe ve birikimlerimizden yola çıkarak Enerji izleme ve Kompanzasyon takibi taleplerine etkili bir çözüm sunmak amacıyla enerjitakip.net’i geliştirdik. enerjitakip.net bir Saas (Software as a Service) sistemdir. Bulut tabanlı bu uygulama sayesinde müşterilerimiz herhangi bir altyapı harcaması yapmadan uygun maliyetlerle enerjitakip.net'i istedikleri anda ücretsiz olarak kullanıcı kayıtlarını yaparak kullanmaya başlayabilirler. Ücretsiz kullanıcı oluşturmalarından itibaren sistemi aktif olarak kullanabilirler. İzleme noktası oluşturup manuel verilerle sistemi test edebilirler .
 
          Gprs Modemlerimizi de her türlü saha koşullarında ve endüstriyel ortamda uzun süre çalışabilecek ve sağlıklı bir veri akışı sağlayacak şekilde tasarladık 
 
 
 
 
Kompanzasyon nedir? Kompanzasyon takibi neden gereklidir?
Elektirik şebekesine bağlanan cihazlar aktif iş yapan gücün yanında reaktif güç de çeker. Reaktif güç herhangi bir iş yapmaz, ancak şebekeyi gereksiz yere yükler. Bu durum şebekenin işletme maliyetlerini yükseltir. İşletme maliyetleri dışında reaktif gücün belirli sınırlar dışında olması durumunda işletmelere yasal düzenlemelerde belirtilen ek cezalar da verilmektedir. Bu nedenle işletmelerin çektikleri reaktif gücü kontrol altında tutmaları hem işletme ekonomisi açısından hem ülke ekonomisi açısından önemlidir. Bunu sağlamak için kompanzasyon panoları kullanılır.
 
enerjitakip.net nedir ?
enerjitakip.net öncelik olarak kompanzasyon değerlerini takip etmek için geliştirilmiş bir uzaktan takip sistemidir. Gprs modülü aracılığıyla otomatik veri akışı sağlar. RS232, RS485 VE Optik port üzerinden okuma sağlanır. Sistem standart protokolleri kullanan marka ve model bağımsız her tür akıllı sayaçtan bilgi okuyabilir. Standart olmayan protokolleri kullanan elektrik için üreticiden alınacak bilgiler doğrultusunda kolayca sağlanabilir.
Otomatik okuma modülü ile alınan bilgiler :
T (1.8.0) – Toplam
T1 (1.8.1) – Gündüz
T2 (1.8.2) – Puant
T3 (1.8.3) – Gece
Ri (5.8.0) – İndüktif
Rc(8.8.0) – Kapasitif
Akım bilgileri
Gerilim bilgileri
Demant bilgisi
 
Nasıl Çalışır ?
enerjitakip.net Saas (Software as a Service) sisteminde çalışır, bulut tabanlı uygulamalara internet üzerinden bağlanılarak internet üzerinden kullanılır. Yani, ktsis’i firmanızda kullanılmak üzere kiralar ve bir web tarayıcısı aracılığıyla bu uygulamaya bağlanabilirsiniz. Sistem yıllık olarak kiralanır her yıl yenilenir. Sistemi ücretsiz olarak deneyebilirsiniz. Tam ve doğru bilgileri girerek kaydınızı tamamladığınız andan itibaren sistemi kullanmaya başlayabilirsiniz. Sistem üzerinden alt kullanıcılar oluşturabilir, oluşturduğunuz kullanıcılar altında izleme noktası oluşturup, kullanıcılarınızın kendi bilgilerini takip etmesine imkân sağlayabilirsiniz. Mobil uyumlu tasarımı sayesinde tabletinizden ve telefonunuzdan da sistemi rahatlıkla kullanabilir, bu sayede istediğiniz zaman, internet olan her yerde kompanzasyon panelini takip edebilirsiniz.
 
enerjitakip.net’in Faydaları Nelerdir?
İnternet olan her yerden sisteminizi takip etme imkanı sunar. Kompanzasyon panelini takip etmek için ayrı bir personele gerek duyulmaz. Kısa sürede gerçek tüketim verilerine erişebilme imkanı sunar. Anlık olarak kullanılan enerji görülebilir. TEDAŞ’ın belirlediği ceza oranlarına ulaşmadan sistemdeki sorunları giderme imkanı sunar. Alt kullanıcı oluşturarak, her bir panelin ayrı ayrı takip edilmesi imkanı sağlar. Bireysel ve genel takip edebilme sayesinde sağlıklı bir şekilde ileriye dönük planlamaların yürütülebilmesini sağlar. Sistem düzenli takip edilerek, reaktif enerji için bedel ve ceza ödemekten kurtarır. TEDAŞ Reaktif Güç Kompanzasyon Ceza Oranları
• Konut, villa, mesken abonelerde sözleşme gücüne uygun sayaç takılır, reaktif ve kapasitif ceza uygulanmaz.
• İşletmelerde Sözleşme gücü 9 kW sonrası için reaktif, kapasitif ölçen kombi elektrik sayaçı kullanımı zorunludur.
• Sayaç takılmadığı durumda % 90 reaktif kullandığı varsayılarak elektrik fatura bedeline ilave edilir.
• İşletmelerde Sözleşme gücü 9 kW sonrası için Kompanzasyon sistemini zorunlu tutar.
• İşletmelerde Sözleşme gücü 9 kW – 29,9 kW arası %33 reaktif sınır, %20 kapasitif sınırı aştığı zaman ceza uygulanır.
• İşletmelerde Sözleşme gücü 30 kW üstü %20 reaktif sınır, %15 kapasitif sınırı aştığı zaman ceza uygulanır.

 

PROJE.iN HAKKINDA

Proje.in 1 Haziran 2013 tarihinde Elektrik ve Otomasyon alanında hizmet vermek üzre kurulmuştur . Elektrik alanında proje hizmetleri , Yazılım ve otomasyonalanında ise veri izleme üzerine projeler geliştirmektedir . Alanında profesyonel hizmet vermeyi amaçlayan , gelişen teknolojiyle birlikte kendini yenileyen bir vizyona sahiptir.

Daha Fazla Bilgi Edinin

iLETİŞİM

Ofis İletişim  Bilgilerimiz :

Lokasyon : 15 Mayıs Mahallaesi Gazi Mustafa Kemal Bulvarı Halilçavuşİş Hanı  No : 147 /41
Telefon : (0543) 562 43 67
E-Posta : mustafa[at]proje.in
   

Foroğraflar